‘RTÜK krizi’nde Meclis devrede: HDP’den üye istenmedi, düğümü AYM çözecek

Güncel

12 Ekim 2017 Perşembe 13:58

Meclis başkanlığı, 7 Haziran seçimlerine göre üyeleri oluşturulan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’ndaki üyesinin süresi dolan HDP’nin yeni üye bildirmesinin önünü keserek, AKP’den iki, CHP’den ise bir isim istedi.

Seçim sonuçlarına göre RTÜK’e dört AKP, iki CHP, iki MHP, bir de HDP’li girmişti.

AKP ve CHP kontenjanından seçilen iki üyenin görev süresi temmuz ayında sona ererken, HDP’den seçilen üyenin görev süresi ise kasım ayında dolacak.

Meclis açıktı, seçim yapılmadı

Birgün’den Sebahat Karakoyun’un haberine göre, 16 Ekim’de üç yeni üye belirlenmesi için seçim yapılacak.

1 Kasım seçimlerinin ardından milletvekili sayısı arttığı için RTÜK’teki üye sayısının beşe yükselmesi gerektiğini savunan AKP, bu sebeple iki üyenin de kendi kontenjanından seçilmesini istedi. CHP de anamuhalefet partisinin üye sayısının iki olması gerektiğini savunarak boşalan bir üyeliğe kendilerinin önereceği bir ismin seçilmesinde ısrarcı oldu.

Anlaşma sağlanamayınca Meclis açık olmasına rağmen seçim yapılmadı ve dokuz olan üye sayısı yediye düşen RTÜK, o tarihten itibaren eksik üyeyle çalışmalarını sürdürdü.

Meclis’te grubu bulunan partilerin sandalye sayısı oranında RTÜK’e aday gösterilmesine yönelik yasa hükmüne rağmen HDP’nin üyeliğinin devamının önü kesilerek, üç üyenin yerine AKP’den iki ve CHP’den de bir isim istendi.

HDP, AYM’ye gidiyor

HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, Anayasa Mahkemesi’ne gideceklerini söyledi.

Yıldırım şöyle konuştu: “Biz AKP’nin Anayasa’yı, yasaları, hukuku çiğneyen kirli yöntemlerini biliyoruz. Ama bu olayda anamuhalefet partisi de AKP ile ortaklaşa hareket etmiştir. Eğer Temmuz ayında seçim yapılmış olsaydı AKP iki üyeliği de alacaktı. Bunun için seçimi yaptırmadılar. HDP seçim dışı bırakılıyor. Bu konuyu AYM’ye götüreceğiz.”

Yasa ne diyor?

Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkındaki Yasa’nın RTÜK üyelerinin seçimini düzenleyen 35. maddesine göre, RTÜK üyesi seçimi için siyasi parti gruplarının üye sayısı oranında belirlenecek üye sayısının ikişer katı aday gösteriliyor ve üst kurul üyeleri bu adaylar arasından her siyasi parti grubuna düşen üye sayısı esas alınarak TBMM Genel Kurulu’nca seçiliyor.

  Yorum Ekle

  Yorumlar


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Benzer Haberler


Copyright 2015 Korhaber
İletişim