Zülfikar DOĞAN
İhracatta rekor artış masalına kim inanır?

2 Ağustos 2017 Çarşamba

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) her ay olduğu gibi, yine ayın ilk günü bir önceki ayın ihracat verilerini açıkladı. 

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin de katıldığı toplantıda yapılan açıklamada, Temmuz ayında ihracatın son 6 yılın artış rekorunu kırdığı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 32,1 artışın sağlandığı belirtildi.

Bu açıklamanın hemen akabinde de Ekonomi Bakanı Zeybekçi çıtayı daha da yukarı taşıdı ve bu yıl yüzde 7 ve üzerinde bir büyüme sağlanacağını müjdeledi.

Aslında, herkes işin gerçeğini ve doğrusunu biliyor. Ama şu anda “rekor” diye ortalığı ayağa kaldırmak herkesin işine geliyor.

En başta şunu söylemek gerekir ki, Temmuz’da geçen yılın Temmuz’una göre yüzde 32,1 arttığı, altı yılın rekorunu geride bıraktığı söylenen ihracat aksine, bir önceki aya göre yani Haziran 2017 ayına göre 2 milyar dolar düşüş gösterdi.

Haziran ayında ihracat 13,1 milyar dolardı, Temmuz’da 11,4 milyar dolar. Artmış mı, düşmüş mü? Rakamlar ortada değil mi?

Geçen yılın Temmuz ayında Türkiye hain FETÖ darbe teşebbüsünü yaşamıştı. O yüzden de başta ihracat olmak üzere tüm ekonomik göstergeler tepetaklak olmuştu. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra duraklayan ihracat, 2016 Temmuz’unda 9 milyar dolar seviyesine inince, tabii ki şimdi 11,4 milyar dolarlık Temmuz 2017 ihracatı yüzde 32,1 artmış olur. Rekor bunun neresinde?

Aksine Haziran ayına göre yüzde 20 dolayında düşüş söz konusu. Üstelik sadece Haziran da değil, bu yılın başından itibaren geride kalan yedi aydaki en düşük ihracat, Temmuz ayında gerçekleşmiş.

Bu yılın Ocak ayında 11,2 milyar dolarla yıla başlangıç yapan ihracat, sonraki aylarda hep yükseldi. Hatta Mart ayında 15 milyar dolara yaklaştı. Sonra Nisan, Mayıs ve Haziran’da yine 12-13 milyar dolar arasında seyrini sürdürdü.

Bu rakamlar da TİM’in açıkladığı rakamlar. Yani TİM de kendi kendini kandırıyor sanki. İşin gerçeğini, ihracatın aslında düştüğünü en iyi kendileri biliyor.

Kaldı ki bunun en somut kanıt Temmuz’dan Temmuz’a yıllık ihracat tutarı. Hâlâ 150 milyar dolarlarda geziniyor.

Yıllardır bu böyle. Neredeyse son 6-7 yıldır yıllık ihracat 140-150 milyar dolar arasında takıldı kaldı, artmıyor. Tıpkı kişi başına 10 bin dolarlık milli gelirde takılıp, yıllardır orta gelir tuzağından çıkamamamız gibi, ihracatta da 150 milyar dolar tuzağına takılıp kaldık.

Bir de şu noktaya dikkatinizi çekmek isterim; TİM’in açıkladığı ihracat verileri Altın ihracatını kapsamıyor. Ayrıca aynı ayın ithalat verileri gecikmeli olarak Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanıyor. Dış Ticaret açığının ne kadar olduğunu da böyle öğreniyoruz.

TİM’in Manisa’daki açıklamasından bir gün sonra da bugün, Temmuz ayı dış ticaret verileri açıklandı. Buna göre, Altın dahil, Temmuz ayındaki ihracat 12,6 milyar dolar. Artış oranı yüzde 28,6.

Şimdi buna dikkat; Temmuz ayında ithalat ise 21,4 milyar dolar ve artış oranı yüzde 45,8!

Dolayısıyla Temmuzda aylık dış ticaret açığı 8,7 milyar dolar, açığın artış oranı ise yüzde 80,4!

Önceki satırlarda belirttiğim gibi, 2016’nın Temmuzunda ihracat yüzde 18,7 gerilediği için bu yıl, geçen yılın aynı ayına göre ihracatta yüzde 32,1 artış olduğu “rekor” kırıldığı ilan edilmişti.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı verileri ilan edilen bu rekorun 4 puan daha düşük olduğunu yüzde 28,6 olarak gerçekleştiğini gösteriyor.

Ocak-Temmuz döneminde, yani yedi aylık ihracat Bakanlık verilerine göre yüzde 10,6 artarak toplam 90,1 milyar dolara ulaşmış. Aynı dönemde ithalat ise yüzde 13,4 artarak 129,7 milyar dolar olmuş.

Peki ya dış ticaret açığı? O da Ocak-Temmuz döneminde yüzde 20,3 artmış ve yedi ayda 39,6 milyar dolar olarak gerçekleşmiş.

Şimdi söyler misiniz nerede rekor?

***

Onun için de alelacele, İhracatçı Birlikleri için yeni düzenlemeye gidiliyor. Birlik sayısı azaltılacak, sektör sayısı artırılacak. Bu arada Hizmet gelirleri ve Turizm de ihracat çatısı altına alınacak ve artık TİM’in bünyesinde olacak.

Bu yapılınca ne olacak biliyor musunuz? Yıllık 25-35 milyar dolar arasındaki turizm geliri, ihracat gelirine eklenecek. Muhtemelen yurt dışı müteahhitlik hizmet gelirleri de, turizm gibi TİM çatısı altına alınıp, ihracat gelirine ilave edilecek. Bir bakacağız ki yıl sonunda, 2017 ihracatı 180-190, hatta 200 milyar dolar olmuş!

Yeniden “İhracatta patlama, rekor, son 10 yılın ihracat rekoru kırıldı vb” gibisinden havai fişekler fırlatılacak!

Bununla sadece kendi kendimizi kandırırız, başka kimseyi değil.

Oysa gerçekleri kabul edip, ona göre hareket edilse, plan-program hazırlansa, yeni açılımlar aransa daha gerçekçi olmaz mı?

Bu yılı, kâğıt üzerinde turizmi de ihracata ilave edip, “rekorla” kapattık diyelim. Kalıcı, istikrarlı bir ihracat politikanız yoksa, yapısal reformlar yıllardır bekliyorsa, 2018’in ihracatını neyle patlatıp, rekor kırdıracaksınız.

Türkiye ekonomisinin, ihracatının, büyümesinin masallara değil, gerçeklere ihtiyacı var. Ekonomi sayfalarının tamamında “İhracatta rekor artış” başlıklarını görüp, tatlı tatlı uykuya dalabilirsiniz ama kâbusunuz peşinizi bırakmaz.

Nedir o kâbus?

Öncelikle Temmuz’da ihracat, Haziran ayına, Mayıs’a, Nisan’a, Mart’a göre düştü biiiir!

Temmuz’daki yüzde 32,1’lik artış, geçen yıl 15 Temmuz darbesiyle yüzde 18,7 düzeyinde bir keskin düşüş yaşayan ve 9 milyar dolara inen ihracata göre yüzde 32,1’lik artıştır.

İhracatımız, yıllık tutarda, 150 milyar dolara takılıp kaldı artmıyor, çıkmıyor yükselmiyor! Neden? Yeni yatırım, ihracata, üretime dönük yeni yatırım yok da ondan. Yıllardır aynı şeyleri üretip, aynı ülkelere ihraç edip duruyoruz. İlave bir şey yok.

O yüzden de birliklerin yapısını değiştirip, turizmi ihracat gelirleri arasına katmakla, ancak kâğıt üzerinde rakam ve hesap oyunları yaparak ihracatı sözde artırıp, kendi kendimizi kandırırız. Başkasını değil.

Sonra da birileri kalkıp “ihracat yerinde sayıyor” dediğinde, elimize sopa alıp, kovalamanın manası yok!

Bunu da böyle bilelim.

Dost acı söyler! Doğru söyleyeni dokuz köyden kovsanız da, her zaman doğru ve gerçeğin gidebileceği bir onuncu köy vardır.

Ama yalancının mumu sadece yatsıya kadar yanar!

  Yorum Ekle

  Yorumlar


   Bu haber henüz yorumlanmamış...


Copyright 2015 Korhaber
İletişim