Talat SARAL
TÜRKÇEMİZE SALDIRILAR VE NEDENLERİ

27 Aralık 2016 Salı

Dil, bir toplumu ulus/millet yapan ortak yapı taşlarının başında gelir. Bu bağlamda (TürkEinstein’i olarak da tanınan öncü bilim adamı ve büyük vatansever rahmetli Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu’nun deyimiyle), “ TÜRKÇEMİZ SES BAYRAĞIMIZDIR!”
Bu temelden hareket eden Anayasamız; “Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. DİLİ TÜRKÇEDİR” (Md.3) hükmünü getirmiş, ayrıca “...Türkçeden başka hiçbir dil, eğitim ve öğretim kurumlarında Türk vatandaşlarına ana dilleri olarak okutulamaz ve öğretilemez...” (Md.42, son fıkra) kuralıyla da bu hükmü pekiştirmiş ve uygulama alanı ile ana ilkelerini belirlemiştir.
Kuşkusuz, dilimiz konusundaki bu titizlik sebepsiz değildir. Çünkü, dilini kaybeden ve bu vazgeçilemez değeri başka dillerin tutsağı yapan milletlerin, tarih sahnesinden kısa sürede silindiği bilinen ve yaşanan gerçeklerdendir. Aynı şekilde, kendi dilini yabancı dillerin açık saldırısına karşı korumayan/koruyamayan, bu yöndeki iç ve dış taciz, tasallut ve yozlaşmalara duyarsız kalan devletler ve milletler; en önemli varlık nedenini ve dolayısıyla geleceğini büyük tehlikelere atıyor demektir. 
Atatürk'ün her alanda olduğu gibi dilimizin gelişmesinde de çok büyük çabaları olmuştur. Devrimlerimizin başında elbette dil/alfabe devrimi gelir. O'nun şu söyledikleri, Türkçemize sahip çıkmada, bize çok önemli bir vasiyeti olarak kabul edilmelidir:

  Yorum Ekle

  Yorumlar

 nermin
 25 Mart 2017 Cumartesi 07:35
Atatürke dil uzatan vatan düsmanidir

Copyright 2015 Korhaber
İletişim